Mit tudunk másfél órával urnazárás előtt?
Rengetegen szavaznak, főleg az alföldi régiókban, valamint külföldön szembeötlő a különbség a korábbi választásokhoz képest. Az Alföldről jelenleg nem tudunk sokat, az viszont biztos, hogy külföldön (Párizsban, Londonban és más nyugati nagyvárosokban) valószínűsíthetően nem a kormánypárti jelöltek a legnépszerűbbek.
Bár Budán, és Nyugat-Magyarországon - amelyek többségében hagyományosan Fidesz-győzelmet hozó kerületek - is nagy az aktivitás, a szavazati kedv növekedése elmarad a fentiektől. Mindez papíron az ellenzéknek kedvezne, azonban több faktor is bekavarhat. Az ellenzék között rengeteg szavazat fog megoszlani. Számos választókerületben olyan fölénnyel nyert a kormánypárti jelölt 2014-ben, hogy ha jelentősen több szavazat érkezik a legesélyesebb ellenzékire, akkor is csak megközelítheti a Fidesz jelöltjét - az egyéniben leadott voksok tehát jószerint a semmivel lehetnek egyenlők.
Az előzetes becslések úgy jósoltak, hogy igazán alacsony részvétel mellett szinte garantált, igazán magas részvételnél nagyon valószínűtlen a Fidesz kétharmada. A 106 egyéni körzetből az ellenzék általában 40-50-ről állította azt, hogy meg tudják szerezni. Ennek az optimista becslésnek mindenképpen jót tesz a magas részvételi arány, azt azonban, hogy ez mire lesz elég, nehéz megjósolni.
Vona Gábor például a napokban Baló Györgynél újra és újra arról beszélt, hogy a kulcs a magas részvételi arány, nem pedig a visszaléptetések. Nos, kívánsága beteljesült, így vagy büszkén állhat majd ki a Jobbik párteseményén, hogy "én megmondtam", vagy csúnya leégés következhet számára, középút innentől nem igazán van.